سلام ، به زهتاب سرویس خوش آمدید.

علت و نشانه های سوختن موتور کولر گازی

علت و نشانه های سوختن موتور کولر گازی

سوختن موتور کولر گازی به معنای آسیب جبران ناپذیر به کمپرسور است. کمپرسور قلب کولر گازی است که دارای سیم پیچی می باشد. اگر این سیم پیچی باز شود یا به بدنه موتور اتصالی کند کولر دچار سوختگی می شود. سوختن موتور کولر گازی دارای علائمی است که بررسی آن ها را در این مطلب پی می گیریم.

نشانه ها و علائم سوختن کمپرسور کولر گازی
وقتی موتور کمپرسور می سوزد این بدان معنی است که سیم کشی داخلی موتور به شکل جبران ناپذیری آسیب دیده است. ممکن است سیم پیچ موتور کمپرسور سوخته یا باز شده باشد، و یا به بدنه فولادی پوسته موتور اتصال کوتاه کرده باشد. اگر موتور به هر یک از این دو دلیل سوخته باشد، باید تعویض شود. وقتی کمپرسور کولر گازی دیگر نتواند فشارهای مناسبی ایجاد کند، حتی اگر موتور الکتریکی آن نسوخته باشد، باز هم باید کمپرسور تعویض شود. در ادامه به بررسی مواردی که می توانند علت سوختن کمپرسور کولر گازی باشند می پردازیم.

کمپرسور اصلا روشن نمی شود
سیستم کولر باد گرم ایجاد می کند
فیوز کولر گازی مرتب می پرد
یونیت بیرونی هنگام شروع به کار تکان می خورد
یونیت بیرونی کولر گازی سروصدای زیادی ایجاد می کند
نشت در اطراف یونیت بیرونی
کاهش جریان هوا
بالارفتن غیر عادی قبض برق
کمپرسور کولر گازی روشن نمی شود
مشکل به این صورت بروز می کند که شما می بینید فضای شما بسیار گرم است و کولر نمی تواند به دمای تنظیم شده برسد. وقتی یونیت داخلی کولر خود را بررسی می کنید، به نظر می رسد فن خوب کار می کند. اما بعد وقتی شما به سراغ یونیت بیررونی می روید و آن را بررسی می کنید متوجه می شوید در حالی که صدای فن شنیده می شود و یونیت برق آن را تامین می کند، به نظر می رسد که کمپرسور اصلا کار نمی کند.

اولین اقدام شما باید خاموش کردن کولر گازی باشد. در این مرحله حتما باید از یک تکنسین متخصص کولر گازی کمک بگیرید. این شرایطی است که در نهایت ممکن است با یک تصمیم مهم برای تعویض یا تعمیر روبرو شوید. تعمیر یک کمپرسور خراب می تواند بسیار گران باشد و شاید اگر کولر شما فرسوده است، ارزش آن را نداشته باشد که تعمیر شود و شاید وقت آن رسیده که کولر خود را تعویض کنید به همین دلیل پیشنهاد می کنیم مقاله “تعمیر یا تعویض کولر گازی” را مطالعه نمایید.

سیستم کولر باد گرم ایجاد می کند
اگر به نظر می رسد کندانسور در حال کار است اما سیستم در حال دمیدن هوای گرم است، این می تواند از نشانه های سوختن کمپرسور کولر گازی باشد. کمپرسوری که دچار مشکل است نمی تواند مبرد را از طریق سیستم پمپ کند و در نتیجه قدرت خنک کنندگی به شدت افت می کند.

با این حال باید توجه کنید که این علامت می تواند به دلیل نشت مبرد نیز رخ دهد. اگر سیستم مدتی است که به تدریج قدرت خنک کنندگی خود را از دست داده است، همین می تواند دلیل این امر باشد. از آنجایی که سیستم گاز مبرد خود را از دست می دهد باعث بروز فشار به کمپرسور می شود و بنابراین همین نشت مبرد نیز می تواند باعث خراب شدن کمپرسور شما شود. این موضوع را جدی بگیرید و در هر صورت باید کولر گازی خود را خاموش کنید و سریعا توسط یک متخصص بررسی شود. برای مطالعه بیشتر مقاله “روش ها و مراحل شارژ گاز کولر گازی و علائم کمبود گاز کولر گازی” را مطالعه نمایید.

فیوز کولر گازی مرتب می پرد
اگر کلید مینیاتوری و فیوز کولر شما مرتب می پرد، این می تواند نشانه مهمی باشد که باید به آن توجه کنید و مجددا به روشن کردن سیستم ادامه ندهید! فیوز کولر شما وظیفه خود را انجام داده و از شما در برابر خطر احتمالی آتش سوزی و آسیب بیشتر به کولر محافظت می کند. این اتفاق معمولا زمانی می افتد که همزمان تعداد زیادی از لوازم خانگی برقی با هم کار می کنند و این امر باعث فشار بیش از حد به سستم می شود. اگر یونیت بیرونی کولر شما همواره برق را از دست داده و مدار را قطع می کند، ممکن است به این معنی باشد که کمپرسور در شرف خراب شدن است. در چینن مواقعی از نشانه های سوختن کمپرسور کولر گازی این است که کمپرسور بیش از حد گرم می شود و برای انجام کار خود به انرژی خیلی زیادی نیاز دارد.
وقتی برای روشن کردن مجدد کولر گازی به سراغ جعبه فیوز می روید، به یاد داشته باشید که داغ بودن فیوز نشانه خوبی نیست و باید بلافاصله با تکنسین متخصص کمک بگیرید.

یونیت بیرونی هنگام شروع به کار تکان می خورد
اگر هر بار که کولر را روشن می کنید متوجه تکان خوردن یونیت بیرونی می شوید، احتمالا کمپرسور به سختی استارت می خورد. به این معنی که کمپرسور در روشن شدن مشکل دارد. این اتفاق اغلب از شروع نشانه های سوختن موتور کولر گازی حکایت دارد. اگر شاهد این علائم علائم سوختن موتور کولر گازی اسپلیت خود بودید، به هیچ وجه آن ها را نادیده نگیرید و بلافاصله کولر خود را خاموش کنید و برای عیب یابی کولر گازی خود با یک متخصص تماس بگیرید.

یونیت بیرونی کولر گازی سروصدای زیادی ایجاد می کند
هنگامی که در کنار یونیت بیرونی اسپیلت ایستاده اید، از شخصی در خانه خود بخواهید که اسپلیت را روشن کند. اگر همه چیز به درستی کار کند، کولر بدون مشکل شروع به کار می کند و شما قادر خواهید بود صدای عملکرد درست کمپرسور و فن کمپرسور را بشنوید. اگر یونیت بیرونی شروع به لرزش کند یا صدایی جیغ مانند، کلیک و به طور کلی هر صدای غیر عادی ایجاد کند، این می تواند شروع علائم سوختن موتور کولر گازی اسپلیت باشد.

این علائم سوختن موتور کولر گازی می تواند به دلیل خرابی اجزای الکتریکی یا حتی یک موتور فن که از جای خود خارج شده و در داخل واحد کندانسور لغ می زند، رخ دهد. با این وجود، باید قبل از وارد آمدن فشار بیشتر روی سیستم و سوختن کمپرسور، آن را برطرف کنید. برخلاف بسیار از مشکلات دیگر کمپرسور کولر گازی که برطرف کردن آن ها بسیار هزینه بر است، برطرف کردن این مشکل چندان هزینه بر نخواهد بود.

قیمت تعمیر کمپرسور کولر گازی اسپلیت
کندانسور یا همان موتور کولر گازی، قطعه ای است که روی بونیت بیرونی کولر گازی اسپلیت نصب می شود . این قطعه شبیه به رادیات ماشین می باشد .

موتور کولر گازی یکی از اصلی ترین و گران ترین قسمت های کولر گازی می باشد، بنابراین تعمیر و تعویض آن جز تعمیرات گران قیمت محسوب می شود . در صورت خرابی موتور کولر گازی، امکان گردش گاز در مدار وجود ندارد و کولر نمی تواند سرما تولید کند . بنابراین باید این قطعه توسط یک تعمیر کار متخصص تعویش شود تا کولر گازی بتواند مجددا استفاده شود .

دلیل اصلی سوختن موتور کولر گازی چیست ؟
اگر عایق های موتور کولر گازی به هر دلیلی از بین برود، و باعث اتصال و قطع سیم های موتور شود، باعث می شود که موتور کولر گازی اسپلیت یا همان کمپرسور کولر گازی اسپلیت بسوزد .

نکته ی مهم

هنگامی که کولر را روشن می کنید، و متوجه می شوید که کولر سرمای کافی را ندارد و باد خنک پرتاب نمی کند، باید هرچه سریع تر کولر گازی را خاموش کنید و با تکنسین مربوطه تماس بگیرید . در صورت بی توجهی به خاموش کردن کولر گازی اسپلیت، ممکن است ولتاژ برق بالا برود و باعث اورلود کمپرسور شود و در نتیجه کمپرسور بسوزد .

سرویس به موقع کولر گازی را هیچ گاه فراموش نکنید و اهمیت آن را جدی بگیرید . سرویس به موقع کولر گازی می تواند عمر کولر گازی اسپلیت را افزایش دهد و باعث بهبود در کارکرد کولر گازی شود، همچنین از بروز مشکلات احتمالی در کولر گازی جلوگیری کند . 

تکان خوردن یونیت خارجی
همان طور که می دانید کولرهای اسپلیت دارای دو بخش داخلی و بیرونی هستند. یونیت داخلی در بخش داخلی منزل و یونیت بیرونی در مکان هایی مانند تراس و پشت بام نصب خواهد شد. اگر هنگام روشن کردن کولر متوجه شدید که یونیت بیرونی دچار تکان و لرزش می شود باید به خراب شدن کمپرسور کولر شک کنید. زیرا تکان خوردن کمپرسور در هنگام روشن شدن کولر به دلیل سوختگی آن است و نشان می دهد که کولر به سختی استارت می خورد و شروع به کار می کند.
این مساله را به هیچ عنوان دست کم نگیرید و هر چه زود تر نسبت به سرویس کولر گازی اقدام کنید. بسیاری از مشکلات کولر گازی در ابتدای راه قابل حل شدن هستند و می توان با هزینه ای کمتر نسبت به تعمیر آن اقدام نمود. کمپرسور از قطعات بسیار گران قیمت کولر گازی محسوب می شود و اگر مدت زمان گارانتی شما تمام شده باشد باید هزینه زیادی از جیب خود برای تعویض آن پرداخت کنید.

تولید سر و صدا از یونیت خارجی کولر گازی
تولید سر و صدای غیر طبیعی از یونیت خارجی کولر گازی می تواند نشانه ای از شروع خرابی و در نهایت سوختن موتور کولر گازی باشد. اگر می خواهید سر و صدای آن را بشنوید در کنار یونیت خارجی بایستید و از شخص دیگری بخواهید تا کولر را روشن کند. اگر شاهد بروز این صدا بودید باید دست به کار شوید و آن را بررسی کنید. بروز این صدا می تواند علاوه بر سوختن موتور کولر گازی به دلیل خراب شدن قطعاتی مانند اجزای الکتریکی باشد. حتی ممکن است فن داخل یونیت شل شده باشد و اصطلاحا لق بزند و با سفت کردن آن مشکل حل شود. شل شدن فن باعث ایجاد فشار مضاعف بر موتور و کمپرسور کولر گازی می شود که در نهایت منجر به سوختن آن خواهد شد.

نشتی در اطراف یونیت خارجی کولر گازی
به شما توصیه می کنیم هر چند وقت یک بار اقدام به بررسی یونیت خارجی کولر گازی کنید و نشانه هایی مانند نشتی در اطراف آن را بررسی کنید. ممکن است گاز مبرد دچار نشتی شود و اطراف یونیت خارجی جمع شود. نشت گاز مبرد پیامدهای ناخوشایندی مانند ایجاد حساسیت ، حالت تهوع ، تحریک چشم و سرفه دارد. اگر دچار این حالات شدید قبل از تعمیر کولر گازی به فکر سلامتی خود باشید .
اگر نشتی گاز مبرد را برطرف نکنید موتور کوار گازی به مرور زمان دچار مشکلاتی اعم از زنگ زدگی و پوسیدگی می شود. موتور های کولر گازی در این شرایط به تدریج به سمت سوختگی پیش می روند و هزینه هنگفتی را بر روی دست شما می گذارند.

سوختن موتور کولر گازی
کاهش تولید باد در کولر گازی
برای بررسی وضعیت کلی کولر گازی و میزان دمیدن هوای آن دست خود را در جلوی دریچه آن قرار دهید. اگر مشکلی در موتور کولر گازی به وجود آمده باشد حتما میزان باد آن کاهش پیدا می کند و شما به سختی ان را حس می کنید. این مساله می تواند در مراحل اولیه سوختن موتور کولر گازی به شما هشدار دهد. البته این نشانه کافی نیست بلکه کاهش تولید باد کولر می تواند به دلایلی از جمله کاهش گاز مبرد و کثیف شدن فیلترهای یونیت داخلی باشد. به هر حال لوله ها و فیلتر کولر را چک کنید و اگر متوجه شدید که مشکلی در آن ها وجود ندارد به سراغ بررسی موتور آن بروید.

افزایش مصرف برق
یکی از علائم سوختن موتور کولر گازی افزایش مصرف برق است. اگر شاهد بالا رفتن میزان قبض برق خود نسبت به ماه های گذشته بودید باید حتما به سراغ چک کردن وضعیت کولر بروید. زیرا کولر به خودی خود از وسایل پر مصرف در خانه محسوب می شود و جریان برق زیادی را به خود اختصاص می دهد. اما هنگامی که برای کمپرسور آن مشکلی به وجود آید و مجبور باشد برای خنک کردن خانه از انرژی بیشتری کمک بگیرد باعث افزایش مصرف برق خواهد شد.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات و نصب کولر گازی در کرمانشاه وسنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۹۱۲۱۸۳۰۵۸۳ تماس حاصل فرمایید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی

ارتباط مستقیم با :

zehtabservice@gmail.com
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟