سلام ، به زهتاب سرویس خوش آمدید.

علت یک سره کار کردن فن کولر گازی چیست ؟

علت یک سره کار کردن فن کولر گازی چیست ؟

خاموش نشدن کولر گازی ، میتواند دلایل متعددی داشته باشد. شاید اگر به این مشکل برخورده باشید، اولین چیزی که به ذهن تان خطور کرده باشد، گزینه ی تماس با تعمیرکار کولر گازی باشد تا تعمیر کولر گازی خودتان را به او بسپارید. ما به شما توصیه میکنیم تا ابتدا با دقت این مقاله را مطالعه کنید و اگر بعد از مطالعه این مطلب هم مشکل تان مرتفع نشد، اقدام به تماس با تعمیرکار کولر گازی بگیرید.در ضمن اگر تمایل دارید که اعزام تعمیرکار کولرگازی به محل زندگی تان انجام شود.

فن کولر گازی چگونه کار می کند؟

این بخش از کولر گازی مسئول تامین هوایی است که در زمان روشن بودن دستگاه باید در آن جریان پیدا کند. درواقع، داخل کشیدن هوای گرم اتاق به داخل یونیت و انتقال هوای سرد از آن به خارج از دستگاه، از وظایف فن در سیستم کولر گازی است. همچنین می‌توان جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی، زمانی که هوای داخل اتاق به اندازه‌ی کافی خنک است، دستگاه را روی حالت فن قرار داد و صرفا به جریان بهتر هوای خنک اتاق در فضا کمک کرد. به این صورت می‌توان بدون روشن کردن کولر گازی، از هوای مطبوع موجود در فضا استفاده کرد؛ البته توجه داشته باشید که از این حالت زیاد استفاده نکنید، چون به کمپرسور کولر گازی فشار آمده و منجر به خراب شدن آن خواهد شد.

حالا که با نفش این قسمت از کولر گازی آشنا شدید، زمان آن رسیده تا به بررسی علل کار کردن فن کولر گازی در زمانی که دستگاه خاموش شده است بپردازیم؛ این دلایل عبارت‌اند از:

کثیف شدن یونیت یا پنل کولر گازی

انسداد در سیستم حرکت آب

اختلال در سیستم برق دستگاه

یخ زدن کندانسور

خراب شدن کمپرسور

دلایل خاموش نشدن اسپلیت یا کولر گازی
خاموش نشدن کولر گازی مشکلی است که باید برای رفع آن اقدام کرد. آیا می دانید چرا کولر گازی خاموش نمی شود ؟ اگر شما هم با مشکل خاموش نشدن اسپلیت مواجه اید تا انتهای این مطلب با ما باشید. در این پست، دلایل خاموش نشدن کولر گازی یا اسپلیت را آورده ایم. تا به این سوال که چرا اسپلیت خاموش نمی شود، جواب کار آمد داده باشیم و بتوانید برای رفع آن اقدام کنید.
وجود مشکل در ترموستات کنترل دما
وقتی با مشکل خاموش نشدن اسپلیت مواجه می‌شوید، بلافاصله باید ترموستات کولر گازی خود را مورد بررسی قرار دهید. درصورت به هم خوردن تنظیمات ترموستات، مجددا آن را تنطیم نمایید. وقتی کولر گازی در حالت اتومات قرار بگیرد، باید در زمان‌های مشخص روشن و خاموش شود. با بروز مشکل در ترموستات، کولر از حالت اتومات خارج شده و دیگر خاموش نمی‌شود.
پس می توان گفت اگر ترموستات کنترل دما کولر گازی مشکل دار شود، پدید نامطلوب خاموش نشدن کولر گازی و کارکردن بدون وقفه اسپلیت اتفاق می افتد.
کثیف بودن کندانسور کولر گازی
کندانسور قطعه‌ ای است که وظیفه‌ی پراکنده کردن گرما و سرما را در اسپلیت به عهده دارد. درصورت کثیف بودن کویل‌های کندانسور، پخش کردن هوای گرم یا سرد با مشکل مواجه خواهد شد. با سخت شدن تهویه‌ی هوا در سیستم کولر گازی، کمپرسور مجبور می‌شود به طور مداوم کار کند تا بتواند هوای محیط را خنک سازد. کار کردن دائمی کمپرسور باعث خاموش نشدن کولر گازی می‌شود. برای رفع این مشکل، باید کویل‌های کندانسور را تمیز کنید.
بروز مشکل در محدود کننده‌ فن
در تمام کولرهای گازی سوئیچ محدودکننده فن موجود است. محل قرارگیری این سوئیچ در کنار فن می‌ باشد. فن با وجود این سوئیچ اجازه دارد خارج از کنترل و تنظیم ترموستات به کار خود ادامه دهد. اگر فن را در حالت دستی قرار دهید، خاموش نشدن اسپلیت رخ می‌ دهد. برای رفع این مشکل باید تنطیمات را از حالت دستی به حالت خودکار تغییر دهید. با انجام این کار فن با دستوری که از تنظیمات ترموستات دریافت می‌کند شروع به کار خواهد کرد.
خراب شدن برد کنترل اصلی
پس از بررسی‌ تمام قسمت‌ های کولر گازی و پیدا نشدن مشکل در آنها باید سراغ برد اصلی رفته و آن را بررسی کنید. اگر کنتاکت رله بر روی برد اصلی متصل شده باشد، دیگر قطع نمی‌ شود و کولر گازی دیگر خاموش نخواهد شد.
خرابی ترمیستور کولر گازی
ترمیستور سنسور دمای محیط است که به  برد اصلی وصل شده و روی اپراتور قرار دارد‌‌. با خراب شدن ترمیستور میزان دمای محیط به درستی به برد اصلی نمی‌ رسد و به همین خاطر کولر گازی  به طور یکسره کار کرده و خاموش نمی‌ شود. برای رفع این مشکل ترمیستور را تعویض کنید.
خراب شدن کنتاکتور
اگر پلاتین‌ های کنتاکتور به هم وصل شوند، فن داخلی خاموش و فن خارجی روشن می‌ماند. کمپرسور نیز با روشن بودن فن خارجی به طور دائمی کار می‌کند. همین امر سبب خاموش نشدن اسپلیت می‌ شود.
روشن بودن دائمی اسپلیت در کل روز
خاموش نشدن اسپلیت از شایع‌ترین مشکلات در وسیله‌ های تهویه‌ ای می‌باشد. روشن بودن دائمی کولر در طول روز یکی از دلایل خاموش نشدن کولر گازی است. ساعاتی که هوا تقریبا خنک‌تر است به کولر گازی خود استراحت بدهید. روشن بودن یکسره باعث خراب شدن قطعات و کم شدن عمر دستگاه می شود.

انسداد در سیستم حرکت آب
اگر لوله های آب کولر گازی به هر دلیلی مسدود شوند، فن روشن می‌ماند؛ چراکه وظیفه‌ی لوله‌های آب کولر گازی این است که رطوبت جذب شده از محیط را به یونیت خارجی منتقل کرده و از فضای اتاق خارج کنند. زمانی که این لوله‌ها به موجب جرم یا گرد و خاک مسدود شوند، قادر به انجام وظیفه‌ی خود نخواهند بود. در چنین حالتی، کولر خاموش شده و فن کولر گازی به کار می‌افتد.

همانطور که تا به اینجا شرح داده شد، مدام کار کردن فن کولر گازی می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که تشخیص و بررسی هرکدام از آن‌ها، بدون چاشنی تخصص و تجربه امکان‌پذیر نخواهد بود. آنچه می‌تواند به طور قطع از بروز زودهنگام چنین مشکلاتی پیشگیری کند، سرویس دوره‌ای کولر گازی است. پیشنهاد متخصصان این است که دوبار در سال دستگاه کولر گازی را به سرویس کار مجرب کولر گازی بسپارید تا هم عمر مفید دستگاه بیشتر شود و هم بتوانید حداقل در سال‌های اولیه‌ی استفاده از کولر گازی، از رخ دادن خرابی‌های این چنینی پیشگیری کنید.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات و نصب کولر گازی در کرمانشاه وسنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۹۱۲۱۸۳۰۵۸۳ تماس حاصل فرمایید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی

ارتباط مستقیم با :

zehtabservice@gmail.com
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟