مرکز مجاز تعمیرات لوازم خانگی

سوالات و مشکالات رایج مایکروفر

سوالات و مشکالات رایج مایکروفر

سوالات و مشکالات رایج مایکروفر

ماکروفرها و سولاردام‌ها درای قسمت های مختلفی هستند که ما در این مقاله شما رو با مشکلات رایج ماکروفرها و سولاردام‌ اشنا میکنیم

ماکروفرها و سولاردام‌ها دارای قسمتی به نام سینی گردان هستند که غذا بر روی آن قرار می‌گیرد و با روشن شدن دستگاه سینی می‌چرخد تا گرما در سر تا سر غذا به طور یکنواخت پخش شود. گاهی ممکن است مواردی باعث شوند که سینی ماکروفر نچرخد. در این مطلب از زهتاب سرویس علت های نچرخیدن سینی ماکروفر را بررسی می‌کنیم.

نچرخیدن سینی ماکروفر: موتور گردان ماکروفر

از متداول ترین دلایل نچرخیدن سینی ماکروفر، موتور گردان آن است. زیر سینی ماکروفر، یک موتور قرار دارد که باعث چرخیدن صفحه یا همان سینی می‌شود. اگر این موتور بسوزد یا صدمه ببیند، صفحه ماکروفر نمی‌چرخد. راه حل این مسئله، بررسی سالم بودن موتور با مولتی متر توسط فرد متخصص و تعویض موتور گردان مایکروفر است.

نچرخیدن سینی ماکروفر: کوپلار یا کوپلینگ ماکروفر

کوپلینگ یک قطعه پلاستیکی اتصال دهنده است که موتور را به سینی ماکروفر وصل می‌کند تا گردش
موتور سبب گردش صفحه مایکروفر شود. از آنجایی که جنس این قطعه پلاستیکی ست، می‌تواند ترک بردارد یا بشکند که در این صورت، سینی ماکروفر نمی‌چرخد. راه حل این موضوع، تعویض کوپلینگ یا اتصال دهنده ماکروفر است.

نچرخیدن صفحه ماکروفر: آسیب دیدگی خود سینی ماکروفر
در صورتی که سینی ماکروفر، شکسته باشد یا آسیب دیده باشد این صفحه نمی‌چرخد و باید تعویض شود.

نچرخیدن سینی ماکروفر: ریل زیر سینی ماکروفر

رای چرخش سینی ماکروفر، قطعه دیگری به نام شفت نیز وجود دارد. خرابی شفت هم می‌تواند از دلایل نچرخیدن صفحه ماکروفر باشد. معمولا علت خراب شدن شفت مایکروفر و سولاردام، فشار زیاد ب رروی صفحه مایکروفر است یعنی بیش از وزن استاندارد روی آن ظرف قرار داده‌اید. در این شرایط شفت باید تعویض شود.

صدا دادن ماکروفر: موتور گردان ماکروفر

اگر صدایی که از مایکروفر خود می‌شنوید از سمت کف و سینی دستگاه است، ممکن است علت صدای زیاد ماکروفر از موتور گردان آن باشد. این موتور درست زیر سینی مایکروویو قرار می‌گیرد و به همراه قطعات دیگری همچون ریل و غلتک‌ها به چرخیدن صفحه مایکروفر کمک می‌کند. در این شرایط باید سینی ماکروفر برداشته شود تا بتوان موتور گردان را بررسی کرد. اگر مشکل صدای زیاد ماکروفر از این قسمت باشد، موتور باید تعویض یا تعمیر شود.

صدای بلند ماکروفر: مگنترون ماکروفر
علت صدای زیاد ماکروفر، غالبا به علت مگنترون آن است. مگنترون مایکروفر، یک لامپ خلا است که با ایجاد امواج در ماکروفر گرما تولید می‌کند. در حالت عادی طول این امواج کوتاه است و صدایی به گوش نمی‌رسد اما اگر مگنترون خراب شود، طول موج افزایش می‌یابد و ماکروفر صدا می‌دهد.
اگر صدایی که از ماکروفرتان می‌شنوید شبیه وزوز است، احتمال می‌رود که مشکل از همین قسمت باشد.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات ماکروفرها و سولاردام در کرمانشاه و سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۸۳۳۸۲۲۰۰۰۱ تماس حاصل فرمایید.

صدا دادن ماکروفر: کوپل ماکروفر

چرا ماکروفر کار نمی‌کند؟
۷ مورد رایج می‌توانند علت کار نکردن یا روشن نشدن ماکروفر باشند؛ برای مثال خرابی قطعاتی همچون میکروسوئیچ، فیوزها، مگنترون، دیود و… . برای مثال اگر مشکل از اجزای قفل درب مایکروویو باشد، باید قلاب‌ها و فنرهای درب دستگاه بررسی و در صورت نیاز تعویض شوند

نچرخیدن سینی ماکروفر از پخته شدن یا گرم شدن یکنواخت مواد جلوگیری می‌کند. چندین قطعه به چرخش صفحه گردان ماکروفر کمک می‌کنند. خراب شدن هر کدام از این قطعات باعث نچرخیدن سینی ماکروویو می‌شود. قسمتی ازعیب یابی مشکل نچرخیدن سینی ماکروفر، فنی نیست و می‌توانید با بررسی مقاله علت نچرخیدن سینی ماکروفر آنها را رفع کنید.

چرا ماکروفر گرم نمی‌کند؟
انتخاب برنامه اشتباه برای مایکروفر، سوختن مگنترون، انجام نشدن سرویس به موقع مایکروفر و سولاردام و… از دلایل گرم نکردن ماکروفر هستند. برد اصلی نیز اگر دچار مشکل شود می‌تواند باعث شود که ماکروفر به خوبی غذا را گرم نکند. برای آگاهی کامل از علت‌ها و راه حل های این مشکل ماکروفر پیشنهاد می‌کنیم مطلب علت های گرم نکردن ماکروفر را بخوانید.

چرا ماکروفر صدا می‌دهد؟
اگر امروز که برای پخت و پز یا گرم کردن غذا سراغ ماکروفر یا سولاردم خود رفتید و بعد از روشن کردن دستگاه و به کار افتادن آن متوجه شدید صدای غیرمعمول، ناهنجار و بلندی می‌دهد؛ احتمالا موتور گردان، مگنترون، کوپلینگ، ریل‌ها و غلتک‌ها یا موارد دیگری از ماکروفر آسیب دیده‌اند. در مقاله زهتاب سرویس مورد علت صدای بلند ماکروفر است می‌توانید ۷ منشا رایج صدا دادن ماکروفر به همراه راه حل آنها را بخوانید.

چرا ماکروفر خاموش می‌شود؟
خاموش شدن ماکروفر یا سولاردام بعد از روشن شدن و شروع به کار، پس از چند ثانیه یا چند دقیقه می‌تواند ناشی از ۸ علت باشد. برای مثال اشکال در ترموستات، ترانس های ولتاژ و صفحه کلید ماکروفر می‌تواند باعث خاموش شدن ماکروفر پس از چند ثانیه شود. در مطلب علت های رایج خاموش شدن مایکروویو می‌توانید از تک تک علت های خاموش شدن ماکروفر و راه حل آنها مطلع شوید.

علت باز نشدن درب ماکروفر چیست؟

به طور کلی منشا تمام علت های باز نشدن درب ماکروفر، مربوط به مجموعه درب، قفل، اهرم، چفت، قلابها و… است. خرابی دکمه درب، شکستگی اهرم آن، خرابی فنر درب و… ۳ مورد از علت های باز نشدن درب مایکروفر هستند. اگر این مشکل برای سولاردم شما پیش آمده است برای رفع این مشکل از مقاله علت های باز نشدن درب ماکروفر استفاده کنید.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات ماکروفرها و سولاردام در کرمانشاه و سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۸۳۳۸۲۲۰۰۰۱ تماس حاصل فرمایید.

چرا غذا در ماکروفر می‌سوزد؟

یکی از علت های سوختن غذا در ماکروفر، تنظیم اشتباه زمان برای پخت‌وپز یا گرم کردن غذاست. برای پخت‌وپز مواد غذایی مختلف در مایکروفر، حتما مطابق با نوع غذا؛ برنامه پخت‌وپز، یخ زدایی و گرم کردن را تنظیم کنید. برای اطلاع از علت های دیگر سوخته شدن غذا در ماکروفر، به محتوای علت های سوختن غذا در ماکروفر مراجعه کنید.

علت کار نکردن گریل ماکروفر چیست؟
ایراد در المنت، ترموستات یا برد الکتریکی ماکروویو در عملکرد گریل ماکروفر اختلال ایجاد می‌کند. راه حل این مسئله تماس با تعمیرکار متخصص برای عیب یابی ماکروفر است.

چرا ماکروفر جرقه می‌زند؟

هنگامی که مایکروفر شما در حال گرم کردن و یا پخت‌وپز غذاست، ممکن است متوجه جرقه زدن مایکروفر شوید. در این شرایط باید قبل از هر اقدام دیگری، فورا آن را خاموش کنید و بعد از برق بکشید.

چرا لامپ ماکروفر کار نمی‌کند؟
لامپ در مایکروفر به بهتر دیده شدن غذایی که در دستگاه می‌گذاریم کمک می‌کند. روشن نشدن یا کار نکردن لامپ ماکروفر یکی دیگر از مشکلاتی ست که برای سولاردم و مایکروفر زیاد گزارش شده است. راه حل این مشکل تعویض لامپ ماکروفر است. در صورتی که با جایگزین کردن، لامپ باز هم روشن نشد باید اتصالات، سیم‌ها و سوکت‌ها با مولتی متر چک شوند. انجام این کار توسط فرد غیرمتخصص خطر شوک الکتریکی به همراه دارد.

علت خرابی پاور ماکروفر چیست؟
اگر صفحه نمایش مایکروفر پیام (۸۸۸۸) یا (PF) را نشان بدهد یعنی مشکلی در رابطه با پاور دستگاه وجود دارد. در چنین شرایطی دکمه clear را بزنید و ساعت ماکروفر را ریست کنید.

علت کار نکردن صفحه نمایش/دیسپلی ماکروفر چیست؟
اگر صفحه نمایش خاموش/روشن می‌شود احتمالا ارور یا خطا را می‌رساند اما اگر کلا کار نمی‌کند یعنی مشکل از برد اصلی مایکروفر است. همچنین اشکال در برد الکترونیکی دستگاه نیز می‌تواند مسبب کار نکردن صفحه نمایش شود. برطرف کردن مشکل کار نکردن صفحه نمایش نیازمند دانش و تخصص در زمینه عیب یابی ماکروفرهاست.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات ماکروفرها و سولاردام در کرمانشاه و سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۸۳۳۸۲۲۰۰۰۱ تماس حاصل فرمایید.

چرا فن مایکروفر کار نمی‌کند؟
فن در مایکروویو وظیفه خنک کردن موتور را به عهده دارد. اگر فن دچار مشکل شود مایکروفر از حالت عادی گرم‌تر می‌شود و احتمالا از کار می‌افتد. اگر پس از پخت‌وپز در ماکروویو، صدای فن را نمی‌شنوید به احتمال زیاد، فن دچار مشکل شده است. خرابی این قطعه می‌تواند ناشی از موتور فن، پره های فن، ترموستات و برد اصلی باشد. تعمیر این موارد بهتر است توسط تکنسین انجام شود.

چرا دکمه‌ها/کنترل پنل ماکروفر کار نمی‌کند؟

اول بررسی کنید که قفل کودک فعال نشده باشد. به مدت ۲ دقیقه مایکروویو و سولاردام را از برق بکشید سپس کابل آن را به برق متصل کنید. اگر تنها بعضی از دکمه های مایکروفر کار نمی‌کنند، مشکل از صفحه دکمه‌ها یا کنترل پنل است که باید تعویض شود. در غیر این صورت منشا این مسئله می‌تواند برد اصلی باشد که باید توسط فرد متخصص چک شود.

چرا ماکروفر خود به خود روشن می‌شود؟
در این مورد ابتدا چک کنید که صفحه لمسی سالم است یا خیر. اگر سالم باشد اختلال از برد اصلی مایکروویو و سولاردم است که باید تعمیر یا تعویض شود.

چرا درب ماکروفر باز نمی‌شود؟
به طور کلی تمام علت های باز نشدن درب ماکروفر، مربوط به مجموعه درب، قفل، اهرم، چفت، قلابها و… است. به کمک ۵ مورد زیر سعی کنید علت باز نشدن در ماکروفر خود را بیابید، سپس مطابق با راه حل آن مورد عمل کنید یا از تعمیرکار متخصص برای حل مشکل باز نشدن درب مایکروفر کمک بگیرید.

باز نشدن درب ماکروفر: خرابی دکمه درب
یک سری از مدل های مایکروفرها دارای دکمه‌ای هستند که درب ماکروفر را باز می‌کند. در بسیاری از مواردی که برای باز نشدن درب ماکروفر گزارش می‌شود، مشکل از همین دکمه است. اگر مدل مایکروویو شما هم دارای یک دکمه برای باز کردن درب است، دکمه را فشار دهید و ببینید که آیا مانند قبل فشرده می‌شود یا سفت‌تر/نرم‌تر شده است؟ اگر نوع فشرده شدن دکمه با قبل متفاوت بود، مکانسیم اتصال دکمه به درب یا خود دکمه دچار مشکل شده است. در این شرایط برای رفع مشکل باز نشدن درب مایکروفر از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

ماکروفرها دارای یک اهرم هستند که هنگام کار کردن ماکروویو، درب دستگاه را بسته نگه دارد و هنگام باز کردن در مایکروفر کشیده شود. اهرم درب ماکروفر یک قفل از جنس پلاستیک است که به چفت درب متصل است و هنگام بستن درب ماکروفر آن را می‌کشد و با باز کردن، قلاب های درب را رها می‌کند. اگر اهرم درب ماکروفر شکسته یا آسیب دیده باشد، گیر می‌کند و در مایکروفر باز نمی‌شود. بنابراین اگر علت باز نشدن درب ماکروفر شما شکستن اهرم در باشد، باید درپوش دستگاه برداشته شود تا بتوان آن را تعویض کرد.

باز نشدن در ماکروفر: خرابی فنر درب

بسیاری از مدل های مایکروویو و سولاردم دارای فنر برای باز و بسته شدن دربشان هستند. اگر مدل دستگاه شما هم از همین موارد باشد احتمالا این فنر آسیب دیده یا شکسته که مسبب باز نشدن درب ماکروفرتان است. برای تشخیص این خرابی، مایکروفر باید باز و فنرها تعویض شوند.

باز نشدن در ماکروفر: مشکل قفل درب
قفل یا چفت درب ماکروفر شامل دو قلاب است. اگر این قلاب‌ها گیر کنند یا آسیب ببینند درب ماکروفر باز نمی‌شود.

باز نشدن در مایکروفر: چسبیدن مواد بین درب و خود ماکروفر
یکی دیگر از دلایل محتمل برای باز نشدن درب ماکروفر، چسبیدن مواد غذایی به درب از درون دستگاه است. این علت چندان رایج نیست اما مانند موارد قبل برای رفع آن باید دستگاه باز شود تا اگر چیزی باعث باز نشدن در ماکروفر شده است پاک شود.

باز نشدن درب ماکروفر: دستگیره متحرک
برخی از مایکروویوها دستگیره‌شان از نوع متحرک است، این دستگیره با کشیدن باعث جدا شدن قلاب‌ها و باز شدن درب می‌شود اگر قسمت داخلی آن آسیب ببیند باید تعویض شود تا مشکل باز نشدن درب ماکروفر برطرف شود

 

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات ماکروفرها و سولاردام در کرمانشاه و سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۸۳۳۸۲۲۰۰۰۱ تماس حاصل فرمایید.

×

Hello!

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی

ارتباط مستقیم با :

zehtabservice@gmail.com
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟