مرکز مجاز تعمیرات لوازم خانگی

علت برفک زدن یخچال نوفراست

علت برفک زدن یخچال نوفراست

برفک زدن فریزر یکی از شایع ترین مشکلاتی است که می تواند برای یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما پیش بیاید. برفک داخل فریزر می تواند تاثیر بدی روی غذا ها بگذارد و کیفیت غذا ها را پایین بیاورد. همچنین میتواند باعث پایین آمدن دمای فریزر شود. برفک زدن و یخ زدن قسمت فریزر در یخچال های فریزر یا ساید بای ساید دلایل مختلفی دارد. این مقاله از تعمیرگاه لوازم خانگی زهتاب  سرویس بعنوان تخصصی ترین مرکز تعمیرات یخچال فریزر و ساید بای ساید تمام دلایل احتمالی که باعث برفک زدن قسمت فریزر یخچال می شود را بیان می کنیم و به بررسی آن ها می پردازیم.

علت برفک زدن یخچال نوفراست چیست؟
برفک داخل فریزر در اثر تماس رطوبت با هوای خنک داخل دستگاه اتفاق می افتد. اما می تواند دلایل دیگری هم نیز داشته باشد. برفک زدن و یخ زدن یخچال سبب می شود که راندمان دستگاه کاهش پیدا کند همچنین باعث افت عملکرد سرمایشی یخچال می شود. بی توجهی به این وضعیت یخچال باعث خسارت های بیشتری به یخچال می شود. در یخچال فریزر های قدیمی مشکل یخ زدگی وجود داشت و برای از بین بردن یخ ها، باید به صورت دستی یخ ها را از بین می بردند. برای این کار باید یخچال را از برق می کشیدند و تمام مواد غذایی، کشو ها و قفسه ها را از یخچال خارج می کردند و منتظر می ماندند تا یخ ها ذوب شوند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، یخچال ها مدرن شدند و در یخچال های نوفراست ما دیگر شاهد برفک و یخ زدن فریزر ها نیستیم. ایجاد برفک و یخ در قسمت فریزر یخچال های فریزر یا ساید بای ساید یک عیب محسوب می شود و در صورت مشاهده ی این عیب باید حتما توسط تکنسین متخصص تعمیر شود.

عملکرد سیستم دیفراست چگونه است؟
برای درک بهتر عمل یخ زدایی در یخچال های نوفراست، بهتر است بررسی مختصری بر سیستم دیفراست ( یخ زدایی ) این یخچال ها داشته باشیم. به طور کلی سیستم دیفراست به دو دسته تقسیم میشوند: الکترونیکی و الکترومکانیکی

سیستم های دیفراست الکترونیکی شامل مدار فرمان (برد الکترونیک)، المنت، سنسور دیفراست و ترموفیوز(فیوز حرارتی) میشود.

سیستم های الکترومکانیکی متشکل است از تایمر دیفراست، المنت، ترمودیسک. که نقص فنی در هرکدام از این اجزا می تواند به نقص در سیستم دیفراست دستگاه منجر شود.

تایمر دیفراست( یخ زدایی)
اگر متوجه یخ زدگی در یخچال فریزر خود شدید ممکن است به معنی نقص فنی در تایمر دیفراست باشد. در فریزر های نوفراست، جهت جلوگیری از برفک زدن فریزر المنت گرمایی پیش از ایجاد یخ بر روی اواپراتور وارد مدار میشود.

تایمر در فواصل منظم به المنت دستور روشن شدن میدهد. واضح است که در صورت خرابی تایمر دیفراست المنت وارد مدار نمیشود و برفک ایجاد میشود.

خرابی سنسور دیفراست
وظفه ی سنسور دیفراست این است که دمای فریزر را اندازه گیری کند و آن را به برد فرمان انتقال دهد تا دستور یخزدایی صادر شود. اگر فریزر نوفراست شما به هر دلیلی برفک بزند، مخصوصا در اطراف اواپراتور اولین دلیل میتواند خرابی سنسور دیفراست باشد. فریزر های نوفراست دارای المنت گرمایی جهت ذوب کردن یخ اطراف فن اواپراتور هستند تا از یخ بستن فن اواپراتور جلوگیری نماید. مقاومت سنسور دیفراست معمولا در حدود کیلو اهم باید باشد و در اثر کاهش دما باید افزایش مقاومت داشته باشد. میتوانید با یک مولتی متر آن را تست کنید

خرابی المنت
واضح است که خرابی خود المنت میتواند باعث ایجاد برفک شود چون در این صورت یا گرمای مناسب جهت یخزدایی تولید نمیشود یا کلا قطع میشوند. به عنوان یک روش کلی تست المنت معمولا المنت های خراب اهم های بسیار زیاد نشان میدهند و یا به عبارتی قطع هستند.

خرابی ترمودیسک
ترمودیسک یه وظیفه ی ساده دارد و آن قطع کردن مدار و خاموش کردن المنت در صورت ایجاد گرمای زیاد است. بعضی اوقات پیش می آید که در اثر کارکرد و استهلاک ترمودیسک قابلیت خود را از دست میدهد و باز میماند و در نتیجه المنت وارد مدار نمیشود و فریزر برفک میزند.

خرابی ترمو فیوز
ترموفیوز به نوعی همان عملکرد ترمودیسک را دارد با این تفاوت که ترموفیوز برای یکبار المنت را در اثر گرمای زیاد از مدار خارج میکند یعنی در اثر گرمای زیاد میسوزد و برگشت پذیر نیست وپس از آن میسوزد و نیاز به تعویض دارد.

خرابی برد(مدار فرمان) یخچال فریزر یا ساید بای ساید
پیش تر توضیح دادیم که وظیفه ی سنسور دیفراست اندازه گیری لحظه ای دما و انتقال به برد دستگاه میباشد تا در صورت نیاز برد فرمان المنت را وارد مدار کند. طبیعتا خرابی برد الکترونیکی میتواند باعث شود تا دستور وصل شدن المنت از سوی برد نرسد و در نتیجه باعث شود فریزر برفک بزند.

مشکلات مربوط به درب فریزر
اگر لاستیک دور درب یخچال خراب باشد، هوای مرطوب بیرون به داخل فریزر وارد می شود وباعث می شود در فریزر به شکل برفک و یخ دیده شوند. همچنین اگر لاستیک دور درب دچار پارگی و یا سوراخ باشد، فن اواپراتور ممکن است یخ بزند، دلیل این مشکل این است که کمپرسور باید بیش از حد معمول کار کند. بنابراین لاستیک دور درب یخچال را بررسی کنید تا خراب نباشد. در صورت خرابی باید تعویض شود. و همچنین لولای درب را چک کنید تا شل نباشد. در صورت شل بودن لولای درب، آن ها را محکم کنید همچنین در صورت تراز نبودن آن را تعمیر کنید. یک راه ساده برای تست خرابی لاستیک دور درب وجود دارد. برای این تست، یک تکه کاغذ را لای در یخچال قرار دهید و در را ببندید، سپس سعی کنید کاغذ را بیرون بکشید. اگر بدون هیچ مقاومتی کاغذ را توانستید در بیاورید این به معنی خرابی لاستیک دور درب است که باید لاستیک دور درب یخچال فریزر یا ساید بای ساید خود را عوض کنید. همچنین شاید لاستیک دور درب فقط کثیف باشد که در این صورت فقط کافیست آن را تمیز کنید.

به موارد بالا دو مورد دیگر میتوان اضافه کرد که اشکالات مهم ولی در عین حال ساده ای هستند که خودتان نیز میتوانید آن را حل کنید:

گرفتگی مجرای(راه) آب
شاید برایتان سوال شود که این برفک های آب به کجا میروند؟این برفک ها پس از آب شدن وارد لوله ای میشوند و از آن جا بر روی ظرف فلزی روی موتور میریزد و گرمای موتور باعث تبخیر حاصل میشود. در ا ثر مرور زمان و نشست رسوب این مجرای آب دچار گرفتگی میشود و در پی آن آب های حاصل تخلیه نمیشود ودر فریزر میماند و یخ میزند و باعث ایجاد برفک در فریزر میشود. شما میتوانید با استفاده از لوله باز کن آن را باز کنید.

باز ماندن دمپر یخساز
ممکن است باز ماندن دریچه دمپر باعث ورود هوای مرطوب بیرون به داخل فریزر شود که در این صورت باعث ایجاد برفک در فریزر میشود. مطمئن شوید چیزی مانع بسته شدن دمپر یخساز نشود و از برگشت کامل دریچه دمپر به جای اولیه مطمئن شوید. ممکن است فنر دمپر شل شده باشد میتوانید آن را خودتان با دست سفت کنید.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال و ساید بای ساید در کرمانشاه جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۸۳۳۸۲۲۰۰۰۱ تماس حاصل فرمایید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی

ارتباط مستقیم با :

zehtabservice@gmail.com
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟