مرکز مجاز تعمیرات لوازم خانگی

علت جرقه زدن در مایکروفر چیست؟

علت جرقه زدن در مایکروفر چیست؟

هنگامی که مایکروفر شما در حال گرم کردن و یا پخت‌وپز غذاست، ممکن است متوجه جرقه زدن مایکروفر شوید. در این شرایط باید قبل از هر اقدام دیگری، فورا آن را خاموش کنید و بعد از برق بکشید. سپس به بررسی و عیب یابی این ۹ علت جرقه زدن مایکروفر بپردازید. این مشکل در بسیاری از مایکروفرها رایج است و جای نگرانی نیست.در نظر داشته باشید جرقه زدن مایکروفر با ایجاد صدا و نور همراه است و در برخی موارد بر روی دیواره یا سقف درون دستگاه نقاط سوختگی مشاهده می‌شود.توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی برای تعمیر مایکروفر، آزمایش ساده‌ای که جلوتر توضیح می‌دهیم را انجام دهید و اگر دستگاهتان باز هم جرقه زد، حتما با شماره ۰۸۳۳۸۲۱۲۲۴۰ تماس بگیرید

علت جرقه زدن در مایکروفر چیست؟

علت اول  جرقه زدن مایکروفر: وجود قطعات فلزی درون دستگاه

حتی کوچک‌ترین قطعات فلزی می‌توانند باعث ایجاد جرقه در ماکروفر شوند. همانطور که ذکر شد، دستگاه را خاموش کنید و آن را از برق بکشید سپس درب آن را باز کنید و از خالی بودن آن از هرگونه اجزای فلزی اطمینان حاصل کنید. برای مثال هر نوع ظروف فلزی، قاشق، چنگال یا سیم به جا مانده از اسکاچ سیمی و همچنین فویل یا روکش‌های آلومینیومی که بر روی غذا قرار می‌دهید، می‌توانند باعث جرقه زدن ماکروفر شوند. بنابراین توجه داشته باشید که از ظروفی که برای استفاده در مایکروفر مناسب هستند، استفاده کنید و قبل از استفاده دوباره از دستگاه، مطمئن شوید هیچ ضایعه فلزی‌ای در آن قرار نداشته باشد.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات ماکروفر در کرمانشاه و سنندج 

علت دوم جرقه زدن مایکروفر: آسیب دیدگی پایه فلزی درون مایکروفر

اکثر مایکروفرها دارای یک پایه فلزی برای ایجاد طبقه هستند که ممکن است به مرور زمان دچار فرسایش شود. پایه فلزی را بیرون بیاورید و آن را به دقت بررسی کنید. به مرور زمان، ممکن است رنگ قسمتی از پایه آن پریده باشد یا پلاستیک زیر پایه‌ها از بین رفته باشد که در این صورت باعث جرقه زدن ماکروویو می‌شود. برای حل این مسئله، پایه فلزی دستگاهتان باید تعویض شود، پیشنهاد می‌کنیم برای این مورد با زهتاب سرویس  تماس بگیرید تا از مرغوب بودن پایه فلزی جدید اطمینان حاصل کنید چراکه نوع بی‌کیفیت آن می‌تواند باعث جرقه زدن و آسیب به مایکروفر شود.

ابتدا مواردی که در علت اول و دوم بیان شد را اجرا کنید؛ یعنی درون مایکروفر را کاملا تمیز کنید تا جایی که هیچ لکه‌ای از روغن یا دیگر مایعات و همچنین تکه‌های غذا در آن مشاهده نشود. سپس تمام متعلقات فلزی همچون پایه‌ها، جوجه گردان و بخارپز را از مایکروفر خارج کنید، سپس یک لیوان آب را در وسط سینی مایکروفرتان قرار دهید و به دستگاه زمان دهید تا آب را گرم کند.
در این مدت اگر مایکروفر جرقه نزند: یعنی مشکل از رنگ پریدگی متعلقات فلزی، خط و خش روی بخار پز، استهلاک پین زیر پایه‌ها و مواردی از این دست است و قطعه آسیب دیده باید تعویض شود.

علت سوم  جرقه زدن مایکروفر: قطره های روغن یا مایعات دیگر و تکه های غذا درون دستگاه

یکی از مواردی که باعث جرقه زدن مایکروفر می‌شود، تجمع قطره‌های روغن، چربی، مایعات و خرده‌های مواد غذایی در مایکروفر است. در همین راستا توصیه می‌کنیم بعد از هر بار استفاده از مایکروفر، محفظه درون آن، دیواره‌ها و خصوصا سقف را با دستمالی مرطوب کاملا تمیز کنید. همچنین اگر صفحه گردان فلزی یا شیشه‌ای کف مایکروفرتان، جدا می‌شود آن را خارج کنید و شستشو دهید و بعد از خشک کردن، آن را سر جای خود قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید با تمیز و سپس خشک کردن درون دستگاه، از جرقه زدن مایکروفر جلوگیری کنید.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات ماکروفر در کرمانشاه و سنندج 

علت چهارم جرقه زدن مایکروفر: خرابی قطعه مگنترون مایکروفر

همان طور که گفتیم، مگنترون از قطعات تولیدکننده انرژی گرمایی در مایکروفر است و خرابی این قطعه نیز می‌تواند باعث جرقه زدن مایکروفر شود.

اقدامات پیشنهادی زهتاب سرویس  در جهت جلوگیری از جرقه زدن مایکروفر:
پس از هر بار استفاده از مایکروفر، با دستمال یا اسفنج مرطوب، درون دستگاه و قسمت درونی درب آن را تمیز کنید. (از استفاده از اسکاچ های فلزی سیمی یا ضخیم بپرهیزید)
از برنامه‌ها و قطعات جانبی مناسب برای هر نوع طبخ یا گرم کردن غذا استفاده کنید تا از آسیب به قطعات و فضای درونی مایکروفر جلوگیری شود. مثلا از سه پایه در برنامه مایکروویو استفاده نشود، زیرا در این شرایط آب شدن پین زیر سه پایه محتمل است.
از ظروف مناسب برای مایکروفر استفاده کنید و ظروف فلزی یا ظروفی که لب پریدگی دارند را به کار نبرید تا از جرقه زدن مایکروفر ممانعت شود.
از درپوش های مخصوص مایکروویو استفاده کنید تا تکه‌های غذا در دستگاه پخش نشود و لکه‌های چربی روی دیواره و سقف داخل ننشیند.

هشدار: تعمیر و تعویض دیود مایکروفر به علت ولتاژ بالا خطر برق گرفتگی دارد. بنابراین از تعمیر خودسرانه آن خودداری کنید و انجام آن را به تکنسین مایکروفر محول کنید.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات ماکروفر در کرمانشاه و سنندج 

جهت دریافت خدمات میتوانید با شماره ۰۹۱۲۱۸۳۰۵۸۳ تماس حاصل فرمایید

3 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی

ارتباط مستقیم با :

zehtabservice@gmail.com
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟