سلام ، به زهتاب سرویس خوش آمدید.

علت خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی چیست؟

علت خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی چیست؟

رای اکثر مردم گرمای عجیب و غریب برخی از روزهای تابستان فقط با کولر گازی قابل تحمل است. عمق فاجعه جاییست که در چنین روزهای گرمی کولر گازی ناگهان خاموش می شود و از کار می افتد! اما این مشکل ممکن است برای خیلی از ما اتفاق افتاده باشد یا در آینده بیوفتد و موضوع تازه ای هم نیست.

در مقاله اختصاصی زهتاب سرویس در این مورد و در ارتباط با راه حل های آنان بیشتر بخوانید.

علت آف شدن کولر گازی
علل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی متفاوت بوده و هر یک به بخشی از سیستم کاری کولر گازی مربوط می شوند. ممکن است یک نقص فنی و ایراد در یک قطعه دلیل خاموش شدن ناگهانی اسپیلت باشد و یا مشکل از تامین برق دستگاه باشد. در ادامه با دلایل بروز این مشکل آشنا می شویم:

مشکلات برق کشی ساختمان یا کولر گازی
قبل از هر اقدامی از سلامت سیم ها و برق ساختمان و همچنین برق رسانی صحیح به کولر خود مطمئن شوید. ممکن است یک اتصالی کوچک سیم های برق و یا اشکال در فیوز، علت خاموش شدن کولر گازی شما باشد.

تنظیمات ترموستات
شاید یکی از ساده ترین توضیحات برای علت خاموش شدن کولر دوتیکه شما، نوع تنظیمات ترموستات کولر باشد. یک ترموستات خودکار ممکن است در یک زمان مشخص خاموش و روشن شود و اگر شما سهوا درجه ترموستات را بیشتر از حد انتظار تنظیم نمایید، ممکن است کولر به طور کلی خاموش شود.

انواع ترموستات کولر گازی
ترموستات کولر گازی از قطعات بسیار مهمی بوده که عملکرد اصلی کولر یعنی به جریان انداختن هوای خنک در محیط را کنترل می‌کند. این قطعه در انواع مختلفی طراحی و در سیستم داخلی کولر گازی تعبیه شده است. در این بخش با انواع ترموستات کولر گازی برای آشنایی بهتر با روند عملکرد آن آشنا می‌شویم.

ترموستات مکانیکی کولر گازی
ترموستات مکانیکی، یکی از انواع ترموستات‌های بوده که در سیستم داخلی در کولر گازی استفاده می‌شود. ترموستات مکانیکی قطعه‌ای است که بر اساس اصل انبساط مایع کار می‌کند. این ترموستات که ترموستات مویین هم نامیده می شود، شامل یک سنسور، لوله مویین و دیافراگم است.

ترموستات الکترونیکی کولر گازی
روند عملکرد ترموتستات الکتریکی که در نوع پیشرفته کولرهای گازی تعبیه شده تا حدودی با نوع مکانیکی آن تفاوت دارد. ترموستات الکتریکی با دریافت دما از سنسور ، فرمان قطع و وصل را صادر می کند. این قطع و وصل به وسیله جریان الکتریکی منتقل شده به رله مینیاتوری، انجام می‌گیرد.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات و نصب کولر گازی در کرمانشاه وسنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۹۱۲۱۸۳۰۵۸۳ تماس حاصل فرمایید

ایرادات ناشی از خراب بودن ترموستات کولر گازی
یکی از عیب‌های متداول کولر گازی این است که کولر گازی یکسره کار می کند و سرمای آن بیش از اندازه است. این ایراد می تواند ناشی از جوش خوردگی کانتکت های ترموستات باشد. برای تست این مشکل، ولوم ترموستات را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید. اگر ترموستات خاموش نشد، باید آن را عوض کنید.

شناخت ایرادات ناشی از خرابی ترموستات کولر گازی تا حد زیادی در تشخیص سریع خرابی این قطعه و رفع آن تاثیرگذار است. از آنجایی که سالم بودن ترموستات کولر گازی با جریان هوای خنک و مطبوع در محیط ارتباط مستقیم داشته بنابراین شناخت ایرادات مرتبط با این قطعه در نگهداری طولانی مدت کولر گازی نقش بسزایی دارد.

نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی
ترموستات ها دارای نقطه‌های دقیق قطع و وصل هستند. انواع ترموستات‌ برای تنظیم داری یک نقطه تنظیم (set point) و یک تفاضل (differential) هستند.

یعنی در صورتی که دمای محیط به دمای وصل برسد، کمپرسور کولر گازی روشن می‌شود. در صورتی که دمای محیط به دمای قطع برسد نیز فرمان خاموش شدن کمپرسور صادر می‌شود. اختلاف این دو دما نیز دمای تفاضل نامیده می شد.

به طور مثال اگر دمای تفاضل روی ۲ درجه سانتی گراد باشد و نقطه تنظیم روی ۲۵ درجه سانتی گراد تنظیم شود، کولر با رفتن روی ۲۷ درجه سانتی گراد روشن شده و با آمدن روی دمای ۲۳ درجه خاموش خواهد شد.در صورتی که دمای تفاضل کولر گازی کم باشد کمپرسور زیاد روشن و خاموش شده و عمر کولر گازی کوتاه می‌شود.

تاثیر تنظیم بودن دمای اتاق با دمای ترموستات
اندازه گیری میزان درجه ترموستات کولر گازی پنجره ای با بررسی دمای اتاق امکان پذیر است. این بدین معناست که اگر تصور می‌کنید خنکی دمای محیط با درجه تنظیم شده روی وسیله سرمایشی تناسب ندارد، قبل از درخواست سرویسکار حتما دمای محیط را با یک دماسنج اندازه گیری کنید.

سوئیچ های ایمنی فشار (های پرشر و لوپرشر)
برخی از کولرها دارای سوئیچ فشار هستند که مبرد، پمپ حرارتی و اجزا مشابه دیگر را نظارت می کند. هنگامی که فشار بیش از حد بالا می رود، سوئیچ به طور خودکار کولر گازی را برای جلوگیری از بروز آسیب بیشتر خاموش می کند.

کثیف بودن فیلترهای کولر
فیلترهای هوا یک شبکه ایمن هستند که هوای محیط شما را از آلودگی و گرد و غبار پاک می کنند. اما زمانی که با گرد و خاک پوشیده می شوند، از دوست تبدیل به دشمن می شوند!

یک فیلتر هوای کثیف جریان هوا را در کانال های هوای منزل شما مسدود می کند و باعث می شوند کولر شما به سختی و در مدت زمان طولانی تری خانه شما را خنک سازد و این مسئله تا زمانی ادامه خواهد داشت که یا:

کولر شما از کار بیوفتد.
کولر بیش از حد گرم شود و جریان برق سیستم را قطع کند.

کثیف بودن کویل های کندانسور کولر گازی
کویل های کندانسور، لوله های پر از مبرد هستند که از طریق یونیت خارجی کولر عملیات خود را اجرا می کنند. اگر این کویل ها کثیف باشند، کولر شما مدت زمان طولانی تری کار می کند که این مسئله باعث گرم شدن بیش از حد کولر می شود.

به همین دلیل است که کولر دو تیکه یا اسپیلت استاندارد دارای دو بخش است: یونیت خارجی و یونیت داخلی. یونیت داخلی از مبرد برای جذب گرما از محیط داخلی و خنک کردن آن استفاده می کند. این مایع داغ مبرد به یونیت خارجی جریان پیدا می کند. اما اگر کویل ها پر از خاک باشند، مبرد نمی تواند گرما را به راحتی کاهش دهد چرا که گرد و خاک دقیقا مثل عایق عمل می کند. بنابراین مبرد نمی تواند گرمای بیشتری را از کولر جذب کند و باعث می شود کولر شما رطوبت هوا را از بین ببرد. در چنین شرایطی کولر مدام در حال کار خواهد بود تا زمانی که بیش از حد گرم شود،

عدم سرویس به موقع
سرویس به موقع کولر گازی و یا اسپیلت می تواند از بروز مشکلاتی مثل خاموش شدن ناگهانی کولر یا از کار افتادن کولر و خسارت مالی زیاد جلوگیری کند. برای هر کولر گازی یا اسپیلت حداقل یک بار سرویس در سال امری ضروری است! تا ضمن عیب یابی به موقع کولر، از بروز مشکلات جدی و پرهزینه جلوگیری شود. پیشنهاد می کنیم که با نزدیک شدن به فصل تابستان حتما قبل از استفاده از کولر گازی خود، برای سرویس و عیب یابی احتمالی آن با مرکز تخصصی تعمیرات و سرویس کولر گازی تماس بگیرید.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات و نصب کولر گازی در کرمانشاه وسنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۹۱۲۱۸۳۰۵۸۳ تماس حاصل فرمایید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی

ارتباط مستقیم با :

zehtabservice@gmail.com
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟