سلام ، به زهتاب سرویس خوش آمدید.

علت صدای زیاد کولر گازی چیست ؟

علت صدای زیاد کولر گازی چیست ؟

آیا همیشه صدای زیاد کولر گازی نشان می دهد که کولر در حال خراب شدن است؟ علت صدای زیاد کولر گازی چیست؟ آیا شنیدن هر صدایی از اسپیلت غیر عادی است؟ هوای خنک ایجاد شده توسط کولر گازی شما را از شر گرمای زیاد راحت می کند اما سر و صدایی که از کولر گازی شما می آید داستان دیگری است. کولر گازی پر سر و صدایی که همیشه صدای بلندی دارد لزوما نشان دهنده وجود مشکل نیست. با این حال اگر از کولر گازی خود صدای غیر معمولی مانند صدای بلند، وزوز، سوت کشیدن، صدای جیغ مانند و غیره می شنوید، این صدا ها می توانند علائم سیستمی باشند که نشان دهنده این است که کولر گازی شما به سمت خراب پیش می رود.

علت صدای کولر گازی

به طور کلی علت صدای کولر گازی شما می ‌تواند مربوط به هر یک از موارد زیر باشد:

آسیب دیدن مجاری و لوله های ظریف
مسدود شدن فیلتر های هوا
خرابی بلبرینگ و تسمه ها
مشکلات الکتریکی
مشکلات مربوط به فن
آسیب دیدن کویل
قطعات شل شده
و غیره.

صدای کولر گازی شما و معنای آن
هنگامی که کولر گازی شما در حال ایجاد سر و صدا است ، گوش دادن به صدای خاصی که می‌شنوید می‌تواند سرنخی برای پی بردن به علت صدای کولر گازی شما باشد. بنابراین بهتر است به خوبی به نوع سر و صدایی که از کولر خود می شنوید گوش دهید سپس با توجه به نوع صدا،و اینکه آیا این صدا را از پنل بیرونی کولر گازی می شنوید یا اینکه علت صدا از پنل داخلی کولر گازی است، دلایل بروز آن را مطالعه کنید. در ادامه به بررسی انواع صداهایی که ممکن است از کولر خود بشنوید می پردازیم.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات کولر گازی در کرمانشاه و سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۹۱۲۱۸۳۰۵۸۳ تماس حاصل فرمایید 

صدای سوت و ناله مانند
آیا کولر گازی شما صدای سوت و ناله مانندی میدهد؟ این صداهای آزاردهنده می توانند مشکلات جریان هوا را نشان دهند. در اینجا برخی از مواردی که علت صدای زیاد کولر گازی شما می باشد را بیان می کنیم.

-لوله ها و تجهیزات نامناسب سیستم کولر گازی. اگر کولر گازی شما قدیمی هست و چندین بار آن را سرویس و تعمیر کرده‌اید ممکن است که طی این سال ها قطعاتی که تعویض شده اند با هم سازگاری لازم را نداشته باشند. به عنوان مثال ممکن است مجاری کانال کشی برای عبور هوا از سیستم بسیار کوچک باشند که در نتیجه می تواند باعث ایجاد صدای سوت مانند از دریچه های کولر گازی شما شود.

-داکت های آسیب دیده. با گذشت سال ها، ایجاد شکاف و نشتی در داکت ها امر غیرمعمولی نیست. هوا می تواند از طریق روزنه ها اصطلاحا فرار کند و صدای سوت مانندی تولید کند.

– فیلتر های مسدود شده. فیلترهای هوا که برای گرفتن گرد و غبار و سایر ذرات و آلودگی ها طراحی شده اند، به مرور زمان پر می شوند. پر شدن ظرفیت فیلترها می تواند جریان هوا را مسدود کند وعلت صدای کولر گازی باشد. شما باید به صورت مرتب فیلترهای کولر گازی خود را تمیز کنید. برای این منظور می توانید مقاله “نحوه تمیز کردن فیلترهای کولر گازی” را مطالعه کنید.

صدای لرزش و تکان خوردن از کولر گازی
صدای تکان خوردن معمولاً از قسمت های شل شده کولر گازی شنیده می شود. قسمت هایی از سیستم که متحمل حرکت زیادی می شوند مانند موتور ها ممکن است به مرور زمان شل شوند. البته داکت ها نیز ممکن است شل شوند.

علت صدای زیاد کولر گازی شما می تواند شل شدن یک یا چند پیچ در پنل های کولر گازی باشد که باید با استفاده از پیچ گوشتی پیچ های شل شده را دوباره سر جای خود محکم کنید.

اگر یکی از پیچ های نصب باز شده باشد، احتمالاً یونیت خارجی کولر گازی شما به درستی و محکم در پایه بتنی خود قرار نمی گیرد و دچار لرزش، تکان خوردن و ایجاد سروصدا می شود.

هرچند که ممکن است برای مثال آخر هفته وسوسه شوید که کولرگازی پرسروصدای خود را تثبیت کنید اما برای جلوگیری از خطر تماس با مواد شیمیایی خطرناک و برق ولتاژ بالا عاقلانه ترین کار این است که با یک متخصص سرویس و تعمیر کولر گازی تماس بگیرید.

صدای کوبش یا بنگ مانند کولر گازی
صدای کوبیدن در کولر گازی علامت مشخصی است که نشان می دهد در داخل کمپرسور کولر گازی قطعه شل شده و یا شکسته وجود دارد. یک میله اتصال، پین پیستون یا میل لنگ (درون کمپرسور کولر گازی) و یا نامتعادل بودن بلوور داخلی می تواند علت صدای کمپرسور کولر گازی باشد. همچنین ممکن است علت صدای کمپرسور کولر گازی حکایت از نیاز به تعویض کمپرسور کولر گازی شما داشته باشد!

علت صدای جیغ مانند یا علت صدای جیر جیر کولر گازی
به طور کلی شنیدن صدای جیغ کولر گازی (مانند سایش دو تکه فلز بر روی هم) و یا صدای جیر جیر کولر گازی می تواند ناشی از:

معیوب بودن کمپرسور
معیوب بودن موتور فن بیرونی
معیوب بودن موتور بلوور
باشد. البته پیدا کردن علت صدای جیغ اسپلیت، بستگی به محلی دارد که صدا را از آنجا می شنوید.

اگر صدای جیغ بلند از پنل بیرونی کولر گازی می آید، احتمالاً یکی از مشکلات زیر رخ داده است:
خراب شدن کمپرسور: اگر موتور داخل کمپرسور خراب شود می‌تواند صدای بلند جیغ مانندی ایجاد کند.

خراب شدن موتور فن: پنل بیرونی کولر گازی شما دارای یک فن است که به دفع گرما از مبرد کمک می کند. وجود مشکل در این موتور فن می تواند علت صدای پنل بیرونی کولر گازی هنگام کارکردن کولر باشد.

اگر صدای جیغ بلند از پنل داخلی کولر گازی می آید:
احتمالا مشکل از موتور فن بلوور است. فن بلوور وظیفه دارد هوای گرم خانه شما را خنک کند و سپس هوای سرد را دوباره به داخل منزل هدایت کند. بلبرینگ های روغن کاری نشده و یا آسیب دیدن و لغزش تسمه های بلوور از جای خود می تواند علت صدای جیر جیر کولر گازی یا علت صدای پنل داخلی کولر گازی باشد.

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات کولر گازی در کرمانشاه و سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۹۱۲۱۸۳۰۵۸۳ تماس حاصل فرمایید 

صدای وزوز کولر گازی

اغلب اوقات صدای وزوز کولر گازی ناشی از بروز مشکل الکتریکی است. مشکلات متداول الکتریکی کولر شامل:

از کار افتادن موتور کولر گازی
اشکال در سیم کشی کولر گازی
معیوب شدن خازن کولر گازی
معیوب شدن کمپرسور کولر گازی. برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله “علائم و نشانه های سوختن موتور (کمپرسور) کولر گازی” را مطالعه نمایید.
جرقه زدن کولر گازی (وقتی جریان التریکی از مسیر مورد نظر اصطلاحا فرار می کند، باعث ایجاد جرقه می شود.)
گاهی اوقات نیز علت صدای وزوز کولر گازی می تواند مربوط به قطعات شل شده و لوله های مبرد باشد و در صورت عدم کنترل، مسئله تعمیر و نگهداری جدی تری را به دنبال خواهد داشت.

صدای کلیک کولر گازی

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات کولر گازی در کرمانشاه و سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۹۱۲۱۸۳۰۵۸۳ تماس حاصل فرمایید 

صدای کلیک کولر گازی ممکن است به دلیل مشکلات مختلف در کولر شنیده شود. بستگی به این دارد که کجا و چه زمانی صدای کلیک را می شنوید.

اگر هنگام کار کولر گازی صدای کلیک را می شنوید می‌تواند به این معنا باشد که یک جسم کوچک درون فن بلوور کولر قرار گرفته است، بنابراین هنگام چرخش آن، شی با فن برخورد می کند.
اگر هنگام شروع به کار کولر صدای کلیک را می شنوید (اما کولر شروع به کار نمی کند)، این موضوع معمولاً نشان دهنده وجود مشکل برق در ترموستات، کمپرسور یا خازن است.
همچنین برخی مواقع شنیدن صدای کلیک کولر گازی یا اسپلیت به این معنا است که رله سیستم شما خراب شده و یا کنتاکتورها از کار افتاده اند.

صدای هووم کولر گازی

برای اینکه فن اسپیلت یا کولر گازی شما به درستی کار کند باید مرتباً آن را سرویس و تمیز کنید. اگر صدای هووم مانندی از اسپلیت خود می شنوید، کولر شما نیاز به تمیز کاری دارد. فرسوده شدن اجزا و قطعات فنی کولر گازی، مشکلات موتور فن و پره های خم شده یا تعویض شده کویل نیز می تواند باعث ایجاد صدای هوم کولر گازی شود.

صدای هیس مانند کولر گازی

اگر صدای هیس مانند از یونیت کولر گازی خود می شنوید، فورا کولر را خاموش کنید. این صدا می تواند ناشی از:

نشت داکت یا لوله ها
خرابی شیر انبساط
قرار نگرفتن فیلتر هوا به درستی در جای خود
و مهمتر از همه نشت مبرد
باشد.

در این صورت ممکن است متوجه شوید که سیستم شما بیشتر کار می کند اما هوا خنک نمی شود. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید حتماً برای شارژ گاز کولر و بررسی نشت احتمالی کویل ها و لوله ها از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

صدای هیس اسپیلت ممکن است نشان دهنده فشار داخلی زیاد درون کمپرسور شما باشد که بسیار خطرناک است. اگر کولر گازی خود به خود خاموش شد، نگران نباشید! این چیز بدی نیست، یک سنسور وظیفه خود را برای محافظت از شما در برابر یک موقعیت بالقوه خطرناک بدرستی انجام داده است.

نکته: نشت مبرد اغلب به دلیل عدم سرویس به موقع کولر گازی و نگهداری صحیح از آن ایجاد می‌شود. اگر کویل ها به طور مرتب تمیز نشود دچار خوردگی می شوند و در نتیجه سوراخ های کوچک و ترک هایی بر روی آنها ایجاد می‌شود که باعث نشت مبرد می شوند. برای جلوگیری از بروز این مشکل، حتما به صورت دوره‌ای و سالانه اقدام به سرویس کولر گازی خود نمایید.

صدای کار کردن مداوم کمپرسور کولر گازی
وجود مشکل در کویل های کولر گازی ممکن است منشاء سر و صدای کولر شما باشد. پرده های خم شده کویل می توانند صدای هوم مانندی ایجاد کنند. اگر پره های کویل با گرد و غبار و آلودگی مسدود شوند، سیستم شما با کارایی کمتری کار می کند و در نتیجه برای رسیدن به دمای تنظیم شده، کمپرسور یا موتور کولر گازی دائماً در حال کار است. اگر به موقع به این مشکل رسیدگی نکنید می‌تواند باعث خرابی بیشتر در کولرگازی شما شود.

حتی اگر شما این صدا را از پنل داخلی کولر گازی خود می شنوید، حتماً پنل بیرونی کولر گازی خود را نیز بررسی کنید. گیر کردن شاخ و برگ و زباله‌های دیگر در فن یونیت کندانسور یا پنل بیرونی اتفاق غیر معمولی نیست. اطمینان حاصل کنید که این ناحیه با زباله و یا شاخ و برگ مسدود نشده باشد.

طراحی ضعیف سیستم
آیا از زمان نصب کولر گازی با هر بار روشن و خاموش کردن، کولر شما سر و صدای زیاد ایجاد می کند؟ در این صورت ممکن است اسپلیت برای فضای شما بسیار بزرگ باشد و یا اینکه ممکن است مجهز به تکنولوژی کاهش صدا با کیفیت بالا نباشد.

با سرویس و نگهداری به موقع سر و صدای کولر گازی خود را متوقف کنید
خیلی از مواقع صدای کولر گازی شما فراتر از یک مزاحمت ساده است و این موضوع می‌تواند از نظر ناکارآمدی عملیاتی برای شما هزینه دربر داشته باشد. با سرویس به موقع کولر گازی می‌توانید از بروز بسیاری از مشکلات از جمله مشکلات مربوط به سر و صدای کولر گازی خود و همچنین پرداخت هزینه های گزاف در گرمترین روزهای تابستان جلوگیری کنید.

آیا باید کولر گازی پر سر و صدا خود را تعمیر یا تعویض کنید؟
در بدترین حالت ممکن است برای برطرف کردن مشکل صدای کولر گازی خود مجبور به پرداخت هزینه تعمیرات زیادی شوید.

در چنین حالتی یک مسئله دیگر مطرح می شود و آن تصمیم گیری در رابطه با این موضوع است که آیا مشکل کولر گازی شما با تعمیر قابل رفع است و یا بهتر است آن را تعویض کنید؟

فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید قبل از تصمیم به تعمیر و یا تعویض کولر گازی خود، آنها را در نظر بگیرید. از جمله سن و شرایط سیستم، سابقه تعمیر آن و میزان خرابی فعلی. همچنین اگر کولر گازی شما از مبرد R22 (فریون) استفاده می کند که تقریباً از رده خارج شده است؛ این امر نیز می‌تواند بر تصمیم شما تاثیر می گذارد

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات کولر گازی در کرمانشاه و سنندج جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۹۱۲۱۸۳۰۵۸۳ تماس حاصل فرمایید 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Hello!

زهتاب سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات لوازم خانگی

ارتباط مستقیم با :

zehtabservice@gmail.com
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟